AnasayfaAnasayfa  SSSSSS  AramaArama  Üye ListesiÜye Listesi  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 

Tuvalet Eğitimi

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Admin
Admin

MesajKonu: Tuvalet Eğitimi   C.tesi Ağus. 16, 2008 6:44 pm

TUVALET EĞİTİMİ VİDEOLAR
LİNK
http://www.uzmantv.com/konu/kopeklerin-tuvalet-egitimi

Tuvalet eğitimi köpek eve ilk girdiği dakikadan itibaren başlamalı. Bunun için 3 aylık aldıysanız 3 aylıkken, 5 aylık aldıysanız 5 aylıkken, ama köpek eve adım attığı gün tuvalet eğitimi başlıyor.

Sınırlarını bilmeli

Köpek sahibinin köpeğine mutlaka bir yer belirlemesi lazım. Bu yer evin içinde kafes şeklinde bir kulübe olabilir, yatak olabilir, evin bir köşesi olabilir. Eğer siz köpeğin yerini belirlemezseniz, bütün ev köpeğin olur.

Bütün evin köpeğin olmaması için köpeğe bir mekan belirleyeceksiniz. Eğer köpeğinizin aşıları tamamlanmamışsa, dışarıya çıkması sakıncalı ve yasaksa, önce gazete eğitiminden başlanmalı.

Bu eğitim için köpeğin bulunduğu alana yemeklerini, suyunu koyuyorsunuz ve etrafına gazeteleri seriyorsunuz. Kaldığı alanda tuvaletini yapacaksa ona gazeteden başka bir seçenek bırakmıyorsunuz. İlk yaptığı yer gazete olmalı.

6 aylık olana kadar

Köpeğin evde ilk tuvalet yaptığı yer halı ya da gazeteden farklı bir yer olursa eğitim oldukça zor oluyor. Yine de eğitime başladığımızda bunları düzeltebiliyoruz. Biz 6 aylıkken müdahale ediyoruz tuvalet konusuna ama o zamana kadar köpek sahibinin bunu çözmesi lazım.

Eğitimin ikinci aşamasında gazetelerin bir bölümünü kaldırıyorsunuz, yarısını bırakıyorsunuz, sonra tek bir gazeteye düşüyor. Ne zaman ki aşıları bitiyor ve dışarıya alışması lazım, o zaman dışarı eğitim programı köpeğe uygulanmalı.

Dışarı eğitim programı

Dışarı eğitim programı istenirse köpek sahibi tarafından uygulanabilir. Yemek saatlerini, su saatlerini, gezdirme saatlerini ayarlarsa, bu eğitim çok kısa bir zaman içinde öğrenilebilir.

Bunun için bir hafta boyunca köpeğinizi 20 sefer dışarıya çıkartmalı, köpeğe evin içinde tuvalet yapma fırsatı hiç vermemelisiniz.

Köpek gazete alışkanlığından sonra, eğer dışarıya alıştırılacaksa, köpek artık toprak, çim arıyor, yeşillik bir alan arıyor. Eğer köpek sahibi bunu geciktirir ve dışarı çıkarmazsa, köpek o zaman tuvaletini yine gazeteye ya da sıkıştığı için evin herhangi bir yerine yapacaktır.

Gözünüz üzerinde olmalı

Yavru köpeklerin kasları gevşek olduğu için tuvaletini uzun süre tutamıyor. Bu nedenle çok sık çıkartılması lazım ve köpeğin aklına toprak ve çimin kazılması lazım. Köpeğiniz tuvaletini dışarıda yaptığı zaman ödüllendirmeniz lazım.

Buradaki amaç, köpeğin dışarıya adapte olmasıdır. Evin içinde ona bu fırsatı vermemek için gözünüz sürekli üzerinde olmalı. Bu 2 hafta içerisinde mutlaka çözülen bir olay. Eğer köpek sahibi başarılı olamıyorsa mutlaka uzmana başvuruyor. Uzman bu konuda zaten başarılı olana kadar çalışıyor ve başarılı olunuyor
KAYNAK2
Tuvalet Alışkanlığı: Bunun için çeşitli yöntemler önerilmektedir.

a ) Yavru köpeklerin uykudan kalktıktan hemen sonra veya yemek yedikten belirli bir süre sonra istenilen yere götürülerek tuvaletini yapması beklenir. Yaptığı taktirde ödüllendirilir. Bu yöntemlerden en basitidir.

b ) Küçük ve orta yaşlı köpeklerin eğitiminde iyi bir gözlem gerekmektedir. Köpeği sık aralıklarla dışarı çıkartarak, dışarıda tuvalet yapması sağlanır. Tuvaletini yaparken köpek sözlü olarak ödüllendirilir. Ancak köpek tuvalet pozisyonu aldığında köpek sahibinin hareket etmemesi ve köpeğin görebileceği bir yerde olması gerekir. Aksi taktirde köpek vazgeçebilir.

c ) Evde tuvalet eğitimi: Bu amaçla köpeğin bulunduğu ortamın yarısına gazete kağıdı serilir. Köpek gazete kağıdının üzerine tuvaletini yaptığı zaman ödüllendirilmelidir. Dikkat edilmesi gereken bir konu da bu gazete kağıtlarının bir kaç kat olması ve kirlendikçe üsttekinin alınıp atılmasıdır. Köpek gazetenin üzerinden başka bir yere tuvaletini yapıyorsa, tuvaletini yaptığı yer temizlenirken, köpek temizleyen kişinin yanında olmalı ve temizleyen kişinin yüz ifadesinden ve sesinden yanlış bir hareket yaptığını anlamalıdır. Köpek bu uygulamayı öğrendikten sonra gazete ile kaplı alan küçültülür ve gazete köpeğin tuvaletini yapılması istenilen yere konulur. Ancak bu yer değişimi bir anda yapılmamalı, aşamalı bir şekilde alıştırarak yapılmalıdır. Kimi köpek sahibi köpeği yanlış yere tuvaletini yaparken gördüğünde köpeğin üzerine doğru koşarak veya bağırarak tuvalet yapmasını engellemek istemektedir. ilk bakışta bu uygulama her ne kadar başarılı olursa da kalıcı bir takım sorunlara neden olabilir. Örneğin, yetişkin bir köpeğin heyecanlandığı zaman idrarını kaçırması bu yüzdendir. Özellikle bu tür eğitimler için sabır ve zaman gerekmektedir. Bazı köpekler bu eğitimi çok çabuk bir şekilde kavrar, bazıları ise daha geç kavrarlar. Bu eğitim 5 aylık yaşa kadar verilmiş olmalıdır.

Bu amaçla uygulanan çeşitli ticari preparatlar bulunmaktadır, ancak bunların başarı düzeyleri tartışmalıdır.

Bu eğitimde yapılmaması gerekenler;

a- Köpeğinizin daha az idrar yapacağını düşünerek suyunu azaltmayın ya da kesmeyin, çünkü köpekleri n önünde sürekli su bulundurulması, istedikleri zaman su verilmesinden daha doğrudur.

b- Köpeğinizin burnunu idrarını yaptığı yere sürmeyin, çünkü bu kötü ve yararsız bir cezadır. Sadece tuvaletini yaptığı yeri koklamasını sağlayıp, dışarı alın.

c- Kimi köpek kendiliğinden tuvalet yapmak istediği zaman huysuzlanır, köpek sahibi bu davranışa anlam veremez ve köpeği cezalandırır. Bu durumda köpek yanlış bir şey yaptığını düşünerek daha sonra hareketleriyle belli etmeden istenilmeyen yere idrarını yapar.

Köpeğinizin dışarıda her yere tuvaletini yapmasına izin vermeyiniz ve tuvaletini yaptığı yeri temizleyiniz. Bu şekilde köpekleri n çevreden olumsuz tepki görmesini de önlemiş olursunuz.

HAZIRLAYAN:VETERİNER HİZMETLERİ BİRİMİNDEN ALINMIŞTIR.
Kullanıcı profilini gör http://goldenretrieverfun.yetkinforum.com
abbath

MesajKonu: Dışarıdaki tuvalet eğitimi   Cuma Ocak 15, 2010 3:15 am

Köpeğimi henüz 4.5 aylık ve 1 aydır evde olmasına karşın henüz biraz ilerleme kaydetmişken dışarıda tuvalet yapmasında hiç ilerleme kaydedemedim çünkü dışarıda tuvaletine rastgele bir yere yapıyor!

Şu anda elimden en iyi gelen şey negatif pekiştirme köpek halının üstüne artık yapmamayı öğrendi ve kakasını eve sadece 1 kere yaptı ve genelde kakası geldiğinde 1 haftadır dışarıda yapacağını yada kapı dışına yapacağını az çok biliyor.
Fakat benim köpeğimle yaşadığım en büyük sorun dışarıda yaptığı tuvaleti oluyor!

Köpek dışarıda rastgele tuvaletini yapıyor ve bazen bu kakasıda olabiliyor ve bunu bir dükkanın bir caminin bir okulun yanına yaptığında çok utanıyorum tabiki çevredeki kalabalık insanlar arasında hemen ordan uzaklaşıyorum.

Benim size 1 sorum olacak ve sonrada köpeğim ve bulunduğu yer hakkında bilgi verip en iyi çözümü sormak istiyorum.

1 Köpeğimi dışarıda ulu orta yere tuvaletini yapmaması ve özellikle istenmeyen bir yere yapmaya başladığında bunu kesmesini nasıl sağlarız ve tuvaleti için ağaç dibi yada çim toprak vb yerlere yaptırmasını nasıl pekiştireceğim?

Benim köpeğim henüz 4.5 aylık dişi bir golden bana 3.5 aylık iken geldi ve 1 aydır özellikle evin ortasındaki halıya tuvaletini yaptı ama son birkaç jaftadır buraya yapmayacağını biraz belledi çünkü yaptığı yere burnunu sokuyorum ve arkasından kçına bir kaç kez vuruyorum oda halı değil ama daha az tercih ettiğim bi yer olan kapıya yakın mermerin üzerine yapıyor bir türlü ana tuvalete gitmesini öğretemedim.
Dışarı yaptırmaya alıştırayım dedim ve bunun için uykudan kalktıktan sonra yemek yedikten sonra onu kapı önüne yarı müstakil apartmon holü gibi bir yere bıraktım bu sefer dışarı çıkamadığı için hole yapmaya başladı ama eve geldiğinde heyecanlandığında yada birisini gördüğüne başlıyor idrarını kaçırmaya sonrada baktıki idrar yapıyor bazen devamını getirebiliyor.
Ben yüzüne bakarken hayır diye bağırdığım anda yada yüzüne hiçbişey demeden bakarken bile idrarını yapmaya devam edebiliyor iyice arsız oldu çıktı işin içinden.
Birkaç birşey daha, ben köpeği hediye aldım ama bana 3.5 aylıkken geldi ve 2 aylıktan beri eski sahibi ve kardeşi ona bakıyordu şimdi ben bu köpeğin sahibi oldum ama eski sahibi haftada yakın bir arkadaşım ve haftada 2-3 kez yanıma gelip köpeği görüyor ama asıl sorunun kardeşinde oda aynı şekilde geliyor ama köpeği uzun dışarı gezilerine çıkarıyor ve köpek geldiğinde sanki hiç olumsuz pekiştirme (kısaca dayak) yememiş gibi gene halının orta yerine salıveriyor çişini!
Acaba dışarı gezilerini iptal mi etsem ?
Köpeğimi ev içine benimde kullandığım tuvaleti mi kullandırtsam yoksa dışarı tuvaletine mi eğitsem?
Eğitim süresi için sorunum yok ben genelde evde oluyorum ama bu hep böyle sürecek değil evde olmadığım işe gittiğim zamanlarda ileride olacak bu durumda köpek ben evde yokkende acaba tuvalete gidecek mi ?
Yoksa dışarı eğitimini alıştırsam onun için apartman holü gibi yarı müstakil bir yer mi kullansam böylece ben onu dışarı çıkardığımda dışarı ben yokkende holde belirlediğim yere yapacak.

Ama köpeklerin ev içine alıştırdıktan sonra dışarı atılmasını çok kötü karşıladıklarını okumuştum ve bende ondan ayrı kalmak istemiyorum fakat evin içinde tuvalete alışması çok zor görünüyor
Sizce ne yapmalıyım ?
Kullanıcı profilini gör
Admin
Admin

MesajKonu: Geri: Tuvalet Eğitimi   Çarş. Şub. 03, 2010 9:24 pm

öncelikle kesinlikle ve kesinlikle ona vurarak cezalandırmayın. çünkü hem yanlış bir davranış yaparsınız hemde hayvan doğruyu yanlışı bu şekilde ayırt edemez. ona hayır kelimesini benimsetememişsiniz peki o zaman dışarı çıkarttığınızda köpeğinizi özellikle tuvaletini yapması gereken alanlara götürün. ve bu alan hep aynı olsun yani köpeğiniz tuvalet yeri olarak orayı benimsesin. bir süre böyle devam edin. tuvaletini uygun yere yaptığında onu mutlaka ödüllendirin ödüllendirme biçimi köpeğinizin istediği biçimde olsun yiyecek tarzı bir ödülden hoşlanıyorsa ona kraker verin yada aferin deyin sevin o onun davranışını onayladığını anlayacaktır. bunların dışında köpeğiniz ne kadar davranış yanlışlıkları yapsada onu kesinlikle sokağa atmayı düşünmeyin onun gibi güzel bir ırk ve tabii tüm ırklar dışarı atılmayı haketmez. Bu gibi sizin karşılaştığınız durumlara oldukça sık rastlanıyor ve bu sorunlar bir şekilde atlatılıyor. gözünüzde büyümesin yeterki siz ona sadece sevgiyle yaklaşın, eğitin yoksa sorunun altından kalkamazsınız . yine mi yanlış yaptı utanılacak bir şey yok bir poşet yardımıyla ordan tuvaletini alın ve ona sadece kızın. problem çözülmez ise bir köpek eğitmenindende fikir alın emin olun ücret almadan bile ne yapmanız gerektiği konusunda yardımcı olurlar.
unutmyın sakın döverek cezalandırmayın ve sokağa bırakmayın bu onun için kötü olur.en kötü ihtimalle onu sahiplendirin onun gibi bir köpeği sahiplenecek bir çok kişi vardır eminim. ama bu en son çare olmalı dediklerimi dikkate alın
kolay gelsin..
Kullanıcı profilini gör http://goldenretrieverfun.yetkinforum.com

Tuvalet Eğitimi
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası